Online Eğitim ve Yüz Yüze Eğitim Arasında Tercih Yapmak

04.06.2022
Online Eğitim ve Yüz Yüze Eğitim Arasında Tercih Yapmak
Online Eğitim ve Yüz Yüze Eğitim Arasında Tercih Yapmak

Online Eğitim ve Yüz Yüze Eğitim Arasında Tercih Yapmak 

Uzaktan eğitim özellikle 2020 yılında başlayan pandemi sürecinde zorunlu olarak hız kazanmış ve birçok kişi için de yeni bir bilgiye ulaşma seçeneği haline gelmiştir. Akın Dil olarak YDS.NET platformu ile 2013’ten beri YDS, IELTS, TOEFL, YKS-DİL ve YÖKDİL alanlarında uzaktan eğitim vermekteyiz. 2022 yılı itibariyle Genel İngilizce ve Konuşma eğitimlerini de uzaktan eğitim sistemimize ekledik. 

Burada edindiğimiz deneyimler ışığında, örgün ve uzaktan eğitimlerin her ikisini de veren bir kurum olarak değerlendirme yaptığımızda aşağıda belirtilen noktalar göz önüne çıkmaktadır.

Eğitim Ortamı

Söz konusu eğitim olunca elbette ilk olarak örgün eğitim veren kurumlar öne çıkıyor. Kurs merkezlerine gelen öğrenciler içinde bulundukları sosyal ve iş yaşamından sıyrılabildikleri için ve kendileri ile aynı hedefe sahip insanlarla sınıf ortamında bir araya gelebildikleri için, kendilerini aldıkları eğitime daha iyi verebilmektedirler. Dolayısıyla kendileri gibi örgün eğitim almak için gelen diğer öğrencilerle yeni bir mikro-sosyal çevre oluşturarak hedeflerine daha etkili bir şekilde ulaştıklarını gözlemlemekteyiz. Öğretmenle yüz yüze temas içinde bulunabilmek de örgün eğitimde en öne çıkan olumlu özeliklerden biridir. Özellikle yabancı dil eğitim alan ve hatta özellikle İngilizce altyapısı zayıf olan kursiyerlerin danışmak istedikleri veya anlamakta güçlük çektikleri birçok konu olabileceği düşünüldüğünde, öğretmenlerle bire bir temas halinde olmaları oldukça önemlidir. 

Ders Kaçırma ve Ders Tekrarı 

Bu noktada uzaktan eğitimin bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Online olarak yapılan dersler sürekli kayıt altına alındığı ve daha sonra da öğrencilere ders kaydı olarak sunulduğu için, uzaktan eğitimde ders kaçırsanız da sonra bunu kolaylıkla telafi edebilirsiniz. 

NOT: Akın Dil’de bazı örgün eğitimler de kayıt altına alınarak öğrencilerin dersleri daha sonra izleyebilmeleri sağlanmaktadır. Ancak Akın Dil Eğitim olarak örgün eğitim alan öğrencilerimize uzaktan eğitim portalımız olan YDS.NET'te seviyelerine uygun bazı Video derslerin ve daha önceden online olarak yapılıp kayıt altına alınmış derslerin kayıtlarına ulaşmalarını sağlamaktayız.

Zamandan Kazanma & Masraflar

Özellikle YDS & YÖKDİL’e hazırlık yapan ve bir işte çalışan kitle için uzaktan eğitim daha cazip bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer bu sınavlara hazırlanan adaylar evli ve çocuk sahibi ise (özellikle anneler), bu durumda evden eğitim almak tercih edilebilen bir eğitim sistemidir . Yolda ve örgün eğitimde harcanan zaman, uzaktan eğitim ile telafi edilmiş olmaktadır. 

Eğitim ve eğitime ulaşmak için harcanan ücretler göz önüne alındığında elbette yüz yüze eğitim için biraz daha fazla harcama yapılmaktadır. Fiziki kurs maliyetlerinin eğitim kurumları için bedeli çok daha yüksektir ve elbette bunu da kurs fiyatlarına, hizmetleri eksiksiz verebilmek için yansıtmak zorundadırlar. Ayrıca yol ve yemek masrafları da eklendiğinde uzaktan (evden) eğitim elbette daha ucuzdur.

Yorumum

Örgün ve uzaktan eğitimin her ikisini de veren bir öğretmen olarak sınıf ortamının çok daha etkili olduğunu belirtmek isterim. Kursiyerin gözünün içine bakarak ders anlatmak ve onları tanımak keyfini uzaktan eğitimde alamıyoruz. Ancak YDS, YÖKDİL, TOEFL, IELTS, YKS DİL gibi sınavlara hazırlık yapan adayların içinde bulundukları durumlar ve koşullar elbette biz öğretmenlerin tercihlerinin önünde yer almaktadır.

Akın Dil ve YDS.NET ailesi adına hepinize yabancı dil ve sınav hazırlık serüveninizde başarılar dilerim.

Ahmet AKIN